SELECT LANGUAGE

NORVEÇ' TE İŞ100 BİN TÜRK’E NORVEÇ’TE İŞ İMKANI
ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Norveç ile Türkiye arasında çalışma ve sosyal güvenlik konularındaki ilişkilerin devam etmesi halinde Türkiye’den önemli oranda iş gücünün Norveç’e gitme imkanı olabileceğini bildirdi.


Norveç’li bakan, "100 bin nitelikli işçiye ihtiyacımız var" dedi. Bakan Çelik de, "6 ay içinde 100 bin nitelikli işgücünü hazırlayabiliriz" karşılığını verdi.

Norveç Çalışma ve Sosyal Kapsama Bakanı Bjarne Hakon Hanssen, ülkesinde birçok işletme sahibinin kendisine, "İhtiyacımız olan işgücünü nereden bulabiliriz" diye sorduklarını belirterek, "Türkiye’de nitelikli işsizler var" diye ekledi. Çelik, konuğuyla bakanlık makamında yaptığı görüşmenin ardından özetle şu açıklamayı yaptı: "Norveç ile Türkiye’deki çalışma hayatı ve sosyal güvenlik konularında değerlendirmelerde bulunduk. İki ülke arasında sosyal güvenlik anlaşması var. Bu anlaşmayla ilgili taleplerimizi ilettik, Sayın Bakan da, konuya sıcak yaklaştı. Fert başına milli geliri 50 bin doların üzerinde ve işsizlik sorunu yaşanmıyor. Buna karşılık nüfusu yaşlanıyor ve iş gücü piyasalarının genç işgücüne ihtiyacı var. Türkiye’de ise yoğun bir iş talebi var. Norveç’in bu iş gücü talebine Türkiye’nin ne şekilde cevap vereceği konusunu konuğumla değerlendirdik."

1 yorum:

Adsız dedi ki...

evt bende yoksa doğrumu norveçteki iş balonmuydu

***---SAYIN ZİYARETÇİLERİMİZ! P A S A P O R T A L L LİNK SEKMELERİNDE YER ALMAK İSTİYORSANIZ İLETİŞİM BÖLÜMÜNDEN İRTİBATA GEÇİNİZ.---*** HER TÜRLÜ DUYURU VE İLANINIZI VEREBİLİRSİNİZ.AYRINTILAR KISAYOL BAŞLIĞINDAKİ "REKLAM SATIN AL" SEKMESİNDEDİR. İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.