SELECT LANGUAGE

DEFİNE ARAMA RUHSATI


Kültür Bakanlığı'nın 2863 Sayılı Yasa'ya uygun olarak 1984 yılında çıkardığı yönetmeliğe göre, izinli olarak define aranabiliyor. Buna göre, belirli bir yerde define bulunduğundan şüphelenen kişi, en yakın mülki amire(kaymakamlık) define aramak için dilekçeyle müracaat etmeli. Başvurunun yapıldığı kaymakamlık veya valilik, konuyu bölgedeki müzeye intikal ettiriyor ve define aranacak yerin 1/500 ölçekli haritası çıkarılıyor. Ölçeği çıkarılan harita, daha sonra ilgili belediyedeki yetkili kişilerce, il bayındırlık müdürlüğüne onaylatılıyor. Bu arada arazinin çeşitli açılardan çekilmiş fotoğrafları da dosyaya ekleniyor. Define aranacak yerin sahibi gerçek ve tüzel kişiler ise noter onaylı muvafakatname vermeleri, eğer arazi kamu malı ise orman veya milli emlak müdürlüğünden muvafakatname alınması gerekiyor. Dosyanın müze müdürlüğünce de incelenmesinden sonra bir uzman, araziye giderek incelemelerde bulunuyor. Bu arada verilen 'Define Arama Ruhsatı'nın süresi 1 yıldır.
www.pasaportall.blogspot.com 'dan NOT: İzinsiz define aramak, kazı yapmak ve kaçakçılığını yapmak ilgili kanunlarımızla yasaklanmış ve suç sayılmıştır. Toplumumuzda doğruluğu kesin olmayan define hikayelerine rastlamak ve dolandırıcılar tarafından dolandırılmak oldukça sık yaşanılan bir durumdur.Yukarıda belirtilen izinli define arama işlemleri oldukça kolay ve zahmetsiz bir yöntem olmakla birlikte devletimizin ilgili kurumları da gereken yardım ve kolaylığı göstermektedir.Lütfen kanunsuz bir eylem içerisine girip geleceğimizi karartmayalım ve huzurumuzu sağlayan Polis ve Jandarma birimlerimize gerekli her türlü bilgiyi almak için müracatta bulunalım.

Hiç yorum yok:

***---SAYIN ZİYARETÇİLERİMİZ! P A S A P O R T A L L LİNK SEKMELERİNDE YER ALMAK İSTİYORSANIZ İLETİŞİM BÖLÜMÜNDEN İRTİBATA GEÇİNİZ.---*** HER TÜRLÜ DUYURU VE İLANINIZI VEREBİLİRSİNİZ.AYRINTILAR KISAYOL BAŞLIĞINDAKİ "REKLAM SATIN AL" SEKMESİNDEDİR. İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.